Triger seti ne kadar sürede değişir?

Triger seti ne kadar sürede değişir?

Triger seti ne kadar sürede değişir?

Triger seti ne kadar sürede değişir?

 Triger setinin ne kadar sürede değişmesi gerektiği sorusuna cevap vermeden önce, triger seti hakkında araç sahipleri ve kullanıcılarının bilmesi gereken bazı bilgilerden bahsetmek yerinde olacaktır. Öncelikle triger seti; triger kayışı, gergi bilyesi (rulmanı) ve devridaim pompasından meydana gelmektedir. Triger kayışı kısaca, krank milinden almış olduğu hareketle eksantrik (kam) milininin hareketini senkronize ederek, açılır kapanır supapların doğru zamanlamayla çalışmasını sağlayan bir bağlantı parçasıdır. Bu sayede araç motoruna temiz hava girişi gerçekleşirken, egzozdan kirli havanın dışarıya atılması mümkün hale gelir.

Gergi bilyesi ise triger kayışının krank dişlisi üzerine doğru şekilde oturması için germe görevini yerine getirir. Son olarak devridaim pompası, triger kayışının hareketine bağlı olarak motor soğutma sıvısının sistem içerisinde dolaşımını sağlar. Görüldüğü üzere triger seti araçlarda çok önemli bir görevi üstlenmektedir. Triger setinde oluşacak bir hasar, örneğin triger kayışının yerinden oynaması, esnemesi ya da kopması durumunda araç motorunun kapatılarak, triger setinin bütünüyle değiştirilmesi gerekmektedir. Araç seyir halindeyse aracın durdurularak yol yardımının beklenmesi en doğrusu olacaktır. Triger setinin ömrü zaman ve kullanıma göre belirlenmektedir. Zaman bazında 3-5 yıl arasında, kullanım bazında ise 60.000-100.000 kilometre arasında bir triger seti değişimi önerilmektedir. Rutin şekilde yapılan triger seti ve Akü kontrolü  değişimiyle aracınızı, istenmeyen yüksek maliyetli arızalardan koruyabilirsiniz. Triger setinde yaşanan olası bir arızada motorun çalışmaya devam ettirilmesi, araç motorunda da kalıcı hasarlar bırakabilmektedir. Bu da aracınızda motor revizyonunu dahi gerektiren üzücü sonuçlar doğurabilir. Triger setinin işlevini yerine getirememesi durumunda motor gürültü kapanarak çalışmayacaktır.

Motordan gelecek gürültünün yanında egzozdan yoğun siyah duman çıkışı da supapların senkronu sağlanamadığı için gözlemlenebilmektedir. Triger kayışı değişimi, sistemi itibariyle zaman içerisinde aşınmaya ve kopmaya elverişlidir. Miller arasında hareketli bir görevi üstlendiği için bu gibi durumlar gayet doğal olmaktadır. Bu noktada araç sahiplerine düşen görev düzenli aralıklarla triger seti kontrolü ve değişimini yaptırarak olası büyük maliyetli hasarlara karşı tedbir almaktır. İşlemlerinizi Güngören oto sanayi içerisinde yaptırmak istediğinizde Akkaya Otomotiv sizlere yardımcı olacaktır.

Triger seti ne kadar sürede değişir?