Elektronik Arıza Tespiti
Diğer Hizmetler

Elektronik Arıza Tespiti

Günümüzde artan teknolojik gelişmeler, araçlarda artan teknolojik detaylar, elektronik arıza tespiti konusunun önemini arttırdı. Çünkü yeni nesil araçlarda artık eskiye oranla tespit sistemi zorlaştı. Bu nedenle Akkaya Otomotiv Servisi bünyesinde bulundurduğu yüksek teknoloji arıza tespit cihazları ile araçlardaki sorunları noktasal ve kusursuz olarak tespit edilmesini sağlıyor.

Elektronik arıza tespiti sadece var olan bir arızayı tespit etmekle kalmaz. Aynı zamanda gelecekte yaşanabilecek sorunları da önceden tespit eder ve bu sorunları gidermek için zemin hazırlar. Artık günümüzde oto bakımı sırasında elektronik arıza tespiti yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sadece araç sahipleri eskisinden daha da güvenli sürüş ortamına kavuştular.

Genellikle arabada oluşan arızları gösterge panelinde yanan uyarılar vasıtasıyla anlamamız mümkün. Fakat gösterge panelinde olmadığı halde oluşabilecek arıza türleri de mevcut. Bu sorunların oluştuğunu en iyi sürüşümüz sırasında hissederiz. Bu bakımlar genelde Araç Elektronik Sistem Kontrolü esnasında kendini ele verir. Sorunun sebebini anlamak için elektronik arıza tespiti yapılması gerekir. Bu sayede sorunun elektrik sisteminde mi yoksa motor bölgesinde mi olduğu kolaylıkla anlaşılır. 

Elektronik Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Hasar ikaz ışığı almış araçların arıza tespitini yapmak için bu işlem için özel üretilmiş bilgisayarlar kullanılır. Bu bilgisayarlar aracın beynine özel bir uzatma kablosu ile bağlanarak belli programlar aracılığıyla hata tespit edilir. Kimi zaman tespit edilen bu arızalar bilgisayar yardımıyla giderilse de çoğu zaman bu arızaların giderilmesi için aracın profesyonel bir kişi tarafından onarılması gerekir. Göstergede çıkan ikaz ışıkları sürücüler tarafından mutlaka dikkate alınmalıdır. Mümkünse bu arızaların tamiri için periyodik araba bakımı dönemi beklenmemelidir. Çünkü dikkate alınmayan arızalar araçta büyük mekanik sorunların öncüsü olabilir. Ve bu durum gelecekte sürücülere büyük maliyetli hasarlar çıkarabilir.

Arabalardaki elektronik arazılar genelde insanlar tarafından oldukça zor ve karmaşık olarak nitelendirilir. Bu niteleme bir bakıma doğrudur. Fakat elektronik arıza tespiti sorunlarıyla başa çıkacak uzmanlıktaki kadroları ve her arızayı doğru ve noktasal olarak tespit edebilen teknolojik cihazlarıyla Akkaya Otomotiv  Servisi, tüm bu sorunlarınızı kolaylıkla gideriyor.  

İlgili Konular

Triger Kayışı Değişimi

Triger Kayışı Değişimi

Triger kayışı nedir; zamanlama kayışı olarak da bilinen triger kayışı, belirli periyotlarda değişmesi gereken ve motorun çalışmasını sağlayan en önemli parçalardan biridir. Sadece motorun performansı açısından değil, güvenliği açısından da kritik bir nokta olan triger kayışı, aracın önemli parçalarından biri olduğu için bakımı oldukça önemlidir.

Rehbere git

Güvenli Sürüş! Takip Mesafesi Nedir? Neden Önemlidir?

Güvenli sürüş içinde dikkat edilmesi gereken birçok durum vardır. Bu durumlardan biri de takip mesafesidir. Takip mesafesinin düzgün bir şekilde ayarlanmadığı durumlarda sonu ölümle biten kazalar meydana gelebilmektedir.

Rehbere git
Güvenli Sürüş! Takip Mesafesi Nedir? Neden Önemlidir?
Kusurlu Amortisör Muayeneden Geçer Mi?

Kusurlu Amortisör Muayeneden Geçer Mi?

Patlak Amortisör Nedir; Aracın süspansiyon sistemi, içerisinde helezon ve amortisör yayları bulunmaktadır. Darbenin etkisiyle enerji depolayarak depoladığı bu enerjiyi geri bırakan helezon yayın, yay sayısını kontrol altına almak ve aracın sekme sorunu ile karşılamasını önlemek amacıyla amortisör sistemi kullanılmaktadır. Amortisör sistemi, yağ ile çalışan bir basınç tüpüdür. Sistemde oluşan deformasyonlar sonucu, amortisör içerisinde bulunan yağın dışarı çıkması olayı halk arasında "patlak amortisör" olarak adlandırılmaktadır. Bu durum amortisörün performansını durdurma...

Rehbere git

Triger seti ne kadar sürede değişir?

Triger setinin ne kadar sürede değişmesi gerektiği sorusuna cevap vermeden önce, triger seti hakkında araç sahipleri ve kullanıcılarının bilmesi gereken bazı bilgilerden bahsetmek yerinde olacaktır.

Rehbere git
Triger seti ne kadar sürede değişir?