Fren Bakım & Onarım

Fren Bakım & Onarım

Fren bakımı araç sistemleri içerisinde en önemli yere sahip olan birkaç aksandan birisidir. Çünkü doğru çalışan bir fren sistemi yalnızca araç sürücüsünün sürüş güvenliğini değil aynı zamanda da trafikte sürüş halinde bulunan diğer araç sürücülerinin de güvenliğini sağlar. Bu iki unsur düşünüldüğünde fren bakım ve onarım işlemi aksatılmamalıdır.

Bir arabada çok sayıda parça zaman içerisinde aşınmaya maruz kalır. Fren sistemleri de bunlara dahildir. Periyodik olarak oto fren bakım ve onarım işlemi her araçta 10 ila 15 bin kilometre aralığında yapılmalıdır. Zamanında yapılan Fren tamir ve bakım işlemi sayesinde sürücüler ileride yaşanacak diğer büyük hasarların da önüne geçmiş olurlar.

Fren sistemleri çok karmaşık bir yapıya sahip değildir. Fren sistemlerini dört ana başlıkta toplayabiliriz.
  • Fren Balataları: Araçlarda tekerlek sistemine etki ederek aracın yavaşlamasını veya durmasını sağlayan bir bileşendir. Tekerlekte bulunan kampanaya sürterek tekerin yavaşlamasını sağlar.
  • Fren Diskleri: Fren yapmış bir arabanın o esnada sağa sola yalpalamaması ve aracı dengede tutması için tasarlanmış bir sistemdir.
  • Fren Pabuçları: Fren balatasıyla hemen hemen aynı göreve sahiptir. Frene basıldığında aracın durma seviyesini iyileştirmeye yarar.
  • Fren Hidrolik Yağı: Fren hidrolik yağı bir arabadaki fren sisteminin en önemli unsurudur. Bu yağ sayesinde fren sistemi sağlıklı çalışır. Sürücüler genelde hidrolik yağını değiştirmeyi önemsemeseler de sürüş güvenliği için hayati önem taşıdığı kesindir.

Fren Balataları Hangi Sıklıkta Değiştirilmeli?

Fren balatalarının değiştirilmesi için belli bir süre tanımlamak yanlış olur. Çünkü fren balatalarının aşınmasında birçok faktör vardır. Kullanılan aracın özellikleri, hangi zemin türünde kullanıldığı, sürücünün aracı ne doğrulukta kullandığı bu faktörlere örnektir. Denilebilir ki, fren balatalarının aşınma süreci sürücüden sürücüye değişim gösterir.

Özellikle belirtilmesi gereken önemli hususlardan biri de sürücülerin kendileri bakarak fren balatalarında aşınma olup olmadığını anlamaya çalışmalarıdır. Çünkü birçok kez gözden kaçabilecek detayla olabiliyor. Doğru teşhis için araç fren bakım ve onarım sektöründe uzmanlaşmış servislere gidilmelidir. Akkaya Otomotiv servis bu alanda lider firma konumunda olup müşterilerine %100 sürüş güveni sağlıyor.

İlgili Konular

Triger Kayışı Değişimi

Triger Kayışı Değişimi

Triger kayışı nedir; zamanlama kayışı olarak da bilinen triger kayışı, belirli periyotlarda değişmesi gereken ve motorun çalışmasını sağlayan en önemli parçalardan biridir. Sadece motorun performansı açısından değil, güvenliği açısından da kritik bir nokta olan triger kayışı, aracın önemli parçalarından biri olduğu için bakımı oldukça önemlidir.

Rehbere git

Eskimiş Bujiler Araçta Yetersiz Ateşleme Ve Tekleme Problemi Yaratır

Eskimiş bujiler, araçta ateşleme veya tekleme gibi problemlerin yaşanmasına sebep olmaktadır. Araçta oluşan bu gibi sorunlar düzeltilmediği takdirde aracın performansının gittikçe düşmesine ve fazla yakıt tüketmesine neden olmaktadır.

Rehbere git
Eskimiş Bujiler Araçta Yetersiz Ateşleme Ve Tekleme Problemi Yaratır
Araç yıllık bakımda neler yapılır?

Araç yıllık bakımda neler yapılır?

En genel anlamıyla periyodik oto bakımı işlemi, aracın daha iyi performans sağlaması, kullanım ömrünün daha uzun olması ve sürüş güvenliğinin maksimum seviyede tutulması için profesyonel servisler aracılığıyla yapılan bir hizmet türüdür.

Rehbere git

Akü Kışın Donmaması İçin Ne Yapılır?

Kış mevsiminin ülkemizde sert ve çetin geçmesi, bu mevsimde araçlar için birçok sorunla karşı karışıya gelmektedir. Bunlardan biri belki de önemlisi sık yaşanan akü donmalarıdır.

Rehbere git
Akü Kışın Donmaması İçin Ne Yapılır?