Akü kışın donmaması için ne yapılır?

Akü kışın donmaması için ne yapılır?

Kış mevsiminin ülkemizde sert ve çetin geçmesi, bu mevsimde araçlar için birçok sorunla karşı karışıya gelmektedir. Bunlardan biri belki de önemlisi sık yaşanan akü donmalarıdır. Bilindiği üzere aracın yolda sürüş halinde olmasını sağlayan tüm parçalar aküye bağlıdır ve bu yüzden akünün çalışması bir araç için elzem bir konudur. Düzenli olarak araç bakımı yaptıranlar bu sorunlar ile karşılaşmaz iken bakımı aksatılmış araçlarda bu sorun sıkça görünmektedir. Peki akü kışın donmaması için ne yapılır?

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre bir akünün donma ısı seviyesi -50 ile – 60 derece arasında belirtilir. Bu seviye Toyota marka araçlarda değişkenlik gösterebilir. Ama bir etken daha vardır ki o da akünün deşarj olması ve bunun donma ısısını daha alt seviyelere düşürmesi. Günümüz mevsim koşullarında deşarj olmuş aküleri 0 derecede dahi donduğu gözlemlenmiştir. Bu da oto bakımı konusunun önemini bizlere gösterir.

Kışın akü donmaması için ne yapılır ? sorusunun en temel cevaplarından biri sürücülerin araçlarını belli sıklıkta çalıştırması gerektiğidir. Uzun süre çalışmayan araçlarda bilindiği üzere aküleri deşarj yapmaktadır. Deşarj olan bir araç ise minimum kış koşulunda dahi donma yapar.

Özellikle araç stand by konumdayken araçta gereksiz elektronik aksamlar kapatılmalıdır. Buna far, klima ve radyoyu örnek gösterebiliriz. Boşa çalıştırılmayan cihazlar ve otomobil bakımı aksatılmamış araçlarda akü ömrü uzun olur.

Bir diğer unsur da arabaların çetin kış hava koşullarında kapalı mekanlarda tutulmasıdır. Bu sayede akünün donmaması sağlanır. Kapalı mekana park etme imkanı olmayan sürücüler ise önlem olarak araçlarına branda çekebilir. 

 

Akü kışın donmaması için ne yapılır?

Soğuk Havada Aküye Sıcak Su Dökülür mü?

Soğuk Havada Aküye Sıcak Su Dökülür mü?

Araç sürücüleri kış aylarından araçlarını korumak adına birçok kulaktan dolma bilgiyi araçlarında uygulamaktadır. Bu durum çoğu zaman kullanıcılara büyük masraflar çıkarmaktadır. Bunların arasında en çok sürücülerin aklını meşgul eden konu ise kış ayında aküye sıcak su dökülüp dökülmeyeceğidir.

Kış aylarında eğer akü donmuş ise araçtan güzelce sökülerek ve +40 dereceyi aşmamış bir kabın içine koyularak aküdeki donma sorunu giderilebilir. Yine de belirtmekte fayda var ki akü konusu ciddiye alınması gereken bir sorunsaldır ve profesyonel Araç Bakım Onarım servisleri aracılığıyla bu hizmet alınmalıdır. Akkaya Otomotiv servisi Türkiye genelinde bu hizmeti alabileceğiniz en güvenilir ve uzman bir servistir.

Soğuk Havada Aküye Sıcak Su Dökülür mü?