Eskimiş Bujiler Araçta Yetersiz Ateşleme Ve Tekleme Problemi Yaratır

Eskimiş Bujiler Araçta Yetersiz Ateşleme Ve Tekleme Problemi Yaratır

Eskimiş bujiler, araçta ateşleme veya tekleme gibi problemlerin yaşanmasına sebep olmaktadır. Araçta oluşan bu gibi sorunlar düzeltilmediği takdirde aracın performansının gittikçe düşmesine ve fazla yakıt tüketmesine neden olmaktadır.
Bunun yanında aracın bujilerinde ortaya çıkan bir sorun diğer aksanlarında olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olmaktadır. Çünkü aracın bütün aksanları birbiriyle bağlantılı olarak çalışır. Bu anlamda her hangi bir sorunda aracın geneli olumsuz etkilenir. Bu gibi durumlarda araca mutlaka yetkili servis müdahale etmelidir. Akü kontrolü çalışmalarınız için ise servisimizle iletişime geçebilirsiniz.

Eskimiş Bujiler Araçta Yetersiz Ateşleme Ve Tekleme Problemi Yaratır

Bujiler Bozuksa Ne Olur?

Bujiler Bozuksa Ne Olur?

Bujilerin bozulması pek çok nedenden ortaya çıkabilmektedir. Araçta ortaya çıkan bir arızanın bujiden kaynaklanıp kaynaklanmadığı servis yetkilileri tarafından belirlenir.
Genel anlamda araçtaki pistonlar, yüksek hızlarda çalıştığı için yanlış zamanlarda ateşlenen bujiler, araçta tekleme ve sarsıntılara sebep olmaktadır. Bunun haricinde aracın motorundan sesler gelmektedir. Bunun yanında aracın bujisinde oluşan sorunlar şu şekilde kendini gösterebilmektedir;

  • Araç sahibi marşa bastığı anda geç çalışıyor ya da çalışmıyorsa
  • Araç ani hızlandığı zaman gaz yememe
  • Tekleme veya patlama gibi durumlarla karşı karşıya geldiğinde
  • Aracın performans düşüşü belli ise
  • Yakıt tüketimindeki artış gözle görülebilir bir şekilde ise
Yukarıdaki sorunların her hangi biri araçta kendini göstermiş ise aracın bujilerinden kaynaklanan bir arıza olabilir. Bu gibi sorunları gözlemleyen araç sahipleri, aracı mutlaka bir servise götürmelidir. Çünkü ertelenen buji sorunları aracın diğer aksanlarının da olumsuz şekilde etkilenmesine sebep olmaktadır.

Bujiler Bozuksa Ne Olur?

Bobin Arızalı Olursa Ne Olur?

Bobin Arızalı Olursa Ne Olur?

Ateşleme bobininde oluşan arızalar, servis bünyesinde hızlı bir şekilde çözüme kavuşmaktadır. Aracın bobin aksanında oluşan arızalar şu belirtiler ile kendini göstermektedir. Bunlar;

  • Aracın motoru titreşimli bir şekilde çalışmaya başlar.
  • Araç rölantide sebepsiz bir şekilde stop eder.
  • Marşa basıldığı anda motor zor veya geç çalışma gösterir.
  • Aracın çekiş kuvveti düşer bu da kısa bir süre içinde araç çok fazla yakıt tüketmeye başlar.
Bunun yanında bobinin soketini çıkararak motorun tepkisine bakılarak da bu sorun öğrenilebilir. Ancak bunu bilmeyen araç sahipleri, kendi kafasına göre bir işlem uygulamaktan kaçınmalıdır.

Bobin Arızalı Olursa Ne Olur?