Akülerde Garanti

Akülerde Garanti

Akülerin garanti kapsamına girip girmediği sorunsalı günümüzde birçok sürücünün merak ettiği bir konudur. Diğer tüm ürünlerde olduğu gibi akülerde de garanti sistemi mevcuttur. Fakat bu garanti sisteminin kendi içerisinde bazı farklılıklar gösterdiğini söylemek de mümkündür.

Aküler Garanti Kapsamına Girer Mi?

Akülerde garanti süresi, akünün satışından itibaren başlar. Garantinin geçerli olduğu süre aralığı ise firmadan firmaya değişkenlik gösterir. Akkaya Otomotiv akü garanti süresi de araç markasına ve modeline bağlı olarak belirlenir. Özellikle bireysel kullanıma tesis edilmiş araçlarda 2 yıl olan bu süre, ticari araçlarda 1 yıla kadar  düşebilir. Akü kontrolü düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Garanti süresi içerisinde arızalanan aküleriniz, Akkaya Otomotiv tarafından tamir edilir. Eğer tamir ile sorunun çözülmesi mümkün değilse firmamız tarafından akünüzün değiştirilmesi sağlanır. Bu işlem sırasında geçen süreç, garantinize eklenir. Ayrıca akünüz garanti kapsamında yenisiyle değiştirildiğinde, garanti süreniz yeniden başlamaz. Kalan süreniz aynı şekilde devam eder.

Bir akü satın alınırken, bu hizmeti sağlayan firmanın garanti koşulları mutlaka detaylı incelenmelidir. Akkaya Otomotiv bünyesinde sunulan hizmet ile ilgili bilgilendirmenin ise müşterilerimize sorunsuz bir şekilde yapıldığını söylemek mümkündür.

Bir Akünün Ömrü Ne Kadar?

Bir akünün ömrünü belirleyen üç etken vardır: Kullandığınız aracın modeli, aracınızı kullanım sıklığınız ve sahip olduğunuz akünün model ve özellikleri. Standart araç kullanıcıları için doğru ve düzenli araç kullandığını varsayımında bulunursak, bir akü ortalama 5 yıl verimli bir şekilde hizmet sağlayacaktır. Eğer bir sürücü aracını olağanın dışında bir süreklilikte kullanıyorsa bu süre 2 yıl seviyelerine düşebilecektir. Bir diğer unsur ise aracı çok az kullanmak ya da hiç kullanmamaktır. Böyle durumlarda da iyinin aksine olumsuz sonuçların doğduğunu, hatta akülerinizin bu şekilde çok daha kısa sürede bittiğini söylemek mümkündür.

Akünün ömrünü uzatan etkenler de vardır. Bunların en başında aracınıza yaptığınız doğru ve rutin bakımlar gelmektedir. Aracınızın doğru performansta çalışması akünüzün ömrünü ve verimliliğini artıracaktır.

Akkaya Otomotiv, “Aküler garanti kapsamına girer mi?” sorusuna vereceğimiz cevaplar özetle bu şekildedir. Ancak, aşırı şarj sebebi ile ortaya çıkan yanmaların ve bunların benzeri sorunların garanti kapsamında yer almayacağını belirtmekte fayda vardır.  

İlgili Konular

Triger Kayışı Değişimi

Triger Kayışı Değişimi

Triger kayışı nedir; zamanlama kayışı olarak da bilinen triger kayışı, belirli periyotlarda değişmesi gereken ve motorun çalışmasını sağlayan en önemli parçalardan biridir. Sadece motorun performansı açısından değil, güvenliği açısından da kritik bir nokta olan triger kayışı, aracın önemli parçalarından biri olduğu için bakımı oldukça önemlidir.

Rehbere git

Triger seti ne kadar sürede değişir?

Triger setinin ne kadar sürede değişmesi gerektiği sorusuna cevap vermeden önce, triger seti hakkında araç sahipleri ve kullanıcılarının bilmesi gereken bazı bilgilerden bahsetmek yerinde olacaktır.

Rehbere git
Triger seti ne kadar sürede değişir?
Araç yıllık bakımda neler yapılır?

Araç yıllık bakımda neler yapılır?

En genel anlamıyla periyodik oto bakımı işlemi, aracın daha iyi performans sağlaması, kullanım ömrünün daha uzun olması ve sürüş güvenliğinin maksimum seviyede tutulması için profesyonel servisler aracılığıyla yapılan bir hizmet türüdür.

Rehbere git

Motor Yağı Değişim Süresi

Motor yağı doğrudan aracınızın performansını etkileyecek şekilde motor içerisi temizliği ve soğutma fonksiyonlarını yerine getirmektedir. Aracınızın kalbi olan motor bölümünün randımanlı biçimde çalışması için motor yağı değişimi önerilen süreler içerisinde gerçekleştirilmelidir.

Rehbere git
Motor Yağı Değişim Süresi