Kusurlu Amortisör Muayeneden Geçer Mi?

Kusurlu Amortisör Muayeneden Geçer Mi?

 Patlak Amortisör Nedir; Aracın süspansiyon sistemi, içerisinde helezon ve amortisör yayları bulunmaktadır. Darbenin etkisiyle enerji depolayarak depoladığı bu enerjiyi geri bırakan helezon yayın, yay sayısını kontrol altına almak ve aracın sekme sorunu ile karşılamasını önlemek amacıyla amortisör sistemi kullanılmaktadır. Amortisör sistemi, yağ ile çalışan bir basınç tüpüdür. 

Sistemde oluşan deformasyonlar sonucu, amortisör içerisinde bulunan yağın dışarı çıkması olayı halk arasında "patlak amortisör" olarak adlandırılmaktadır. Bu durum amortisörün performansını  durdurmakta ve aracın aldığı darbeleri sadece helezon yayı tarafından emilmesini sağlamaktadır. Darbe kuvvetini sadece helezon yayının hissetmesi, aracın tümsekte sekmesine ve aracın dengesinin gitgide bozulmasına sebep olmaktadır. Bunu oluşturan olay ise amortisörün çalışmamasıdır. 

Kusurlu Amortisör Muayeneden Geçer Mi?

Kusurlu ve Patlak Amortisör Muayeneden Geçer Mi?

Kusurlu ve Patlak Amortisör Muayeneden Geçer Mi?

Bilindiği üzere çeşitli istasyonlarda süspansiyon incelemeleri  yapılmaktadır.  Yapılan incelemelerde yalnızca aracın en alçak noktasının yerden yüksekliği baz alınmaktadır.  Çapraz rampa platformunu düzgün bir şekilde geçen araçların süspansiyon inceleme işlemi  tamamlanmaktadır. 

Kusurlu veya patlak bir amortisörün yerden yüksekliğinin veya çapraz rampa hesaplarının yapılması  mümkün değildir. Patlak amortisör, genel anlamda araç seyir halindeyken tespit edilmektedir. Henüz yakın tarihte muayene almış bir araç, amortisör konusunda sorunsuzdur, gibi bir durum söz konusu değildir. Araç sahibi,  amortisörün  sorunu olduğundan şüpheleniyorsa derhal servise başvurmalıdır. 

Patlak veya kusurlu bir amortisör muayene sırasında araç sahiplerine, herhangi bir sorun teşkil etmez. Bu durum yalnızca kazaların artmaması ve aracın güvenli bir şekilde yola çıkması açısından önemlidir. 

Kusurlu ve Patlak Amortisör Muayeneden Geçer Mi?

Kusurlu Amortisörlü Aracın Cezası Var Mı?

Kusurlu Amortisörlü Aracın Cezası Var Mı?

Yalnızca gerekli bakımları aldığı bilinen araçlar trafiğe çıkabilmektedir. Trafik çevirmelerinde herhangi bir yaptırıma veya para cezasına tabi değildir. Amortisör hasarı ve kusurunun belirlenmesi işlemi servis üzerinden verilmektedir. Trafik çevirmelerinde bu tarz kusurlar sorun teşkil etmemektedir. Fakat bu durum trafik çevirmesinde sorun oluşturmuyor diye bakımı ertelenmemeli derhal servis üzerinden bakım hizmeti alınmalıdır. 

Bozuk amortisörlü araçların trafikte kaza oranlarını  artırdığı ve hatta büyük bir çoğunluğunu oluşturduğu unutulmamalıdır. Araç sahipleri, kendi can güvenliği ve diğer sürücülerin güvenliği açısından uygun periyotlarda amortisör bakımı yaptırmalıdır. 

Kusurlu Amortisörlü Aracın Cezası Var Mı?