Motor Yağı Değişim Süresi

Motor Yağı Değişim Süresi

Motor Yağı Değişim Süresi

Motor Yağı Değişim Süresi

 Motor yağı doğrudan aracınızın performansını etkileyecek şekilde motor içerisi temizliği ve soğutma fonksiyonlarını yerine getirmektedir. Aracınızın kalbi olan motor bölümünün randımanlı biçimde çalışması için motor yağı değişimi önerilen süreler içerisinde gerçekleştirilmelidir. Bu süre, asgari yılda bir kez olmakla beraber daha sıklıkla motor yağı kontrolü ve değişiminin yapılması önerilmektedir. Altı ayda bir periyodik şekilde motor yağı kontrol ve bakımının yapılması, istenmeyen motor arızalarının önüne geçerek aracınızın performansını yukarı çekebilmektedir. Elbette motor yağı bakımı konusunda aracınızın modeli, kullanılan yağ türü, aracın kullanım koşulları ve sıklığı da belirleyici bir etken olmaktadır.

Her aracın kullanım koşulu farklı olmanın yanında, bu koşullara uygun özel bakımı gerektirmektedir. Kısa süreler içerisinde sıklıkla kullanılan, çokça kilometre kat eden araçlarda motor yağı kirlenmesi artar ve motor yağı işlevini kaybeder. Bu hususta önerilen, eski araçlarda 5.000 km yeni araçlarda azami 20.000 km olmak üzere, ortalama 8.000 ile 10.000 kilometre arasında araç yağ kontrolü ve değişiminin yapılmasıdır. Elbette daha kısa mesafelerde de aracın tozlu yollarda veya hava kirliliğinin yüksek olduğu bölgelerde kullanımı, hava yoluyla motor içerisine daha çok istenmeyen partikül ve benzeri zararlı kirleticilerin ulaşmasına neden olmaktadır. Bu durumlarda motor yağı aşırı kirlenme sonucu değişimini gerektiren, işlevini yerine getiremez bir hale gelebilmektedir.

Araç bakım onarım işlemlerinde triger kayış değişimi veya Motor yağının işlevselliğini etkileyen bir diğer unsur da iklim koşullarıdır. Motor içerisinde korozyonun yanı sıra aşırı sıcaklıkların da önlenmesini sağlayan motor yağı aşırı sıcak ve soğuk havalardan da etkilenerek koruyucu özelliğini kaybedebilmektedir. Tüm bu parametreler göz önüne alınarak motor yağı kontrol ve değişiminin olabildiğince sık aralıklı bir düzenle gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Elbette kullanıcılar olarak motor yağı filtresi kontrolü ve motor yağı değişimini kendi başınıza yapabilirsiniz. Fakat bu kontrol ve değişimin uzman kişilerce doğru koşullarda yapılmaması da motor yağının değişim esnasında kirlenmesine, dolayısıyla aracınızın motor performansının düşüp, ömrünün kısalmasına neden olabilir. Bu nedenle kendinize en yakın noktada bulunan Bosch Car Service’e giderek aracınızın periyodik bakımını ve motor yağı değişimini, alanında donanımlı teknik personelimizin uzman ellerine gönül rahatlığıyla emanet edebilirsiniz.

Motor Yağı Değişim Süresi