Triger kayışı nedir

Triger kayışı nedir

Triger kayışı nedir; zamanlama kayışı olarak da bilinen triger kayışı, belirli periyotlarda değişmesi gereken ve motorun çalışmasını sağlayan en önemli parçalardan biridir. Sadece motorun performansı açısından değil, güvenliği açısından da kritik bir nokta olan triger kayışı, aracın önemli parçalarından biri olduğu için bakımı oldukça önemlidir. Triger kayışı, krank milinden sağladığı hareketi, eksantrik miline ileterek subapların açılıp kapanmasının sağlamaktadır. Kalbe kan pompalayan damarlar gibi triger kayışı da motora enerji sağlamaktadır. Tam da bu nedenle, her araç sahibinin triger kayışının kullanım süresi, bakımı ve ne zaman değiştirilmesi gerektiği konusunda bilgi sahibi olması gerekir.

Triger kayışı nedir

Triger Kayışı Değişimi

Triger Kayışı Değişimi

Triger Kayışı Değişimi; triger kayışı, aracın ömrünü belirleyen önemli parçalardan biridir.  Dolayısıyla bu sistemin bakımının ertelenmesi aracın performansını olumsuz anlamda etkilemektedir. Düzenli aralıklarla periyodik bakım işlemleri yapılarak gerektiği durumlarda  triger kayışı değişimi yapılması gerekir. 
Triger kayışının ömrü; Aracın marka ve modeline göre triger kayışının ömrü  değişiklik göstermektedir. Ancak 60 bin ila 100 bin kilometreye ulaşan araçların mutlaka triger kayışı değişmesi gerektiği yetkililer tarafından söylenmektedir. 
Triger kayışının değişmesine etki eden faktörler;

  1. Aracın kullanıldığı arazinin durumu
  2. Aracın kullanma sıklığı
  3. Aracın yük taşıyıp taşımadığı
  4. Triger kayışının tipi
Belirlenen kilometreyi dolduramayan araç sahipleri 3 yıl gibi bir sürede triger kayışı değişimi yapmalıdır. 

Triger Kayışı Değişimi

Triger Kayışı Kopması

Triger Kayışı Kopması

Triger Zinciri Ne Zaman Değişir? Diye sorulduğunda; Triger kayışı kopması, pek çok aracın başına gelen durumlardan biridir. Bu durum maliyet açısından oldukça yüksektir. 1 triger kayışının değiştirilme fiyatı, bu anlamda değişiklik göstermektedir. Aracın marka ve parça maliyetine göre fiyatlarda değişiklikler yaşanmaktadır. 

Triger Zinciri; Marka ve model baz alındığında net bir fiyat vermek doğru değildir. Her üretici firmanın kendine göre fiyatlandırması olduğu unutulmamalıdır. Yedek parça içerisine giren triger kayışının, orijinal ve sahte tercih edilmesi bu fiyatların değişmesine sebep olacaktır. 
Sahte bir triger kayışı ile orijinal bir triger kayışı arasında fiyat farkı olacağı unutulmamalıdır.  Aracın herhangi bir bölümünde yapılan değişimler, satış sırasında belli olduğu için orijinal parçaların tercih edilmesi bu anlamda önemlidir.

Triger Kayışı Kopması