Araç Dış Aydınlatma

Araç Dış Aydınlatma

Günümüzde araç üretiminde kullanılan yeni teknolojik farlar ve sis farları, araç dış aydınlatma sistemlerinin olmazsa olmaz parçasıdır. Özellikle geceleri sağlıklı ve güvenli sürüş yapmak adına farlardan büyük yarar sağlarız.

Araç aydınlatma sistemlerinden dış aydınlatma farları doğru ve düzgün çalışması mühimdir. Karayollarının gece sürüşleri için planlanan dizaynı, çoğunlukla araç farlarımıza göre yapılmıştır. Trafik tabelalarının ışığa duyarlı bir maddeyle kaplanması bundandır.

Ayrıca farlarımızın düzgün bir şekilde çalışıyor olması sadece bizlerin görüş sağlığı acısan önemli değildir. Aynı zamanda trafikte diğer sürücülerin güvenli bir sürüş sağlamaları, bizlerin aydınlatmasıyla da orantılıdır.

Oto dış aydınlatma trafikte bu derece önemli bir yer teşkil ettiği için bu konuda detaylı bilgi sahibi olmamız elzemdir. Araç dış aydınlatma sistemi en belirgin özelliğiyle ikiye ayrılı. Farlar, sis farları, sinyaller, park lambası, stop lambası. Bunun yanında teknolojinin gelişmesiyle birçok estetiksel aydınlatmalar da hayatımıza girdi. Örneğin geri görüş aynalarına monte edilen aydınlatmalar. Bunlar otopark gibi kalabalık yerlerde araçlarımızı kolaylıkla bulmamızı sağlıyor.

Araç Dış Aydınlatma Fiyatları

Günümüzde teknolojinin bizi getirdiği noktada yeni otomobil aydınlatma sistemleri görsel ve kullanış açısından oldukça iyi olsa da maliyet yönünden biraz yüksek seviyededir. Yeni model araçlarda en çok 2 model far sistemi kullanılır: XENON ve LED.

XENON far, yüksekte miktarda xenon gazı barındıran bir deşarj lambası olarak tanımlanır. XENON far sarı ışıklı ampullere göre 3 kat fazla ışık yaydığı ve daha az enerji tüketimine sebep olduğu için hayli kullanışlı bir konumdadır. XENON araç aydınlatma sistemi ile gece sürüşlerinizde gündüzü yaratırsınız.

LED farlar da çalışma prensibi ve özellikleri araç bakımından XENON farlar ile ortak görebiliriz. Ancak saçtıkları ışık küçük bir alanı aydınlatabildiği için genellikle araçlarda gündüz farları ya da stop lambaları gibi bölgelerde kullanılır.

Araç aydınlatma sistemleri sürüşümüz sırasında bu derece önemli olduğu için bakımları eksiksiz ve doğru bir şekilde yaptırılmalıdır. Akkaya Otomotiv araç dış aydınlatma bu konuda sürücülerin taleplerini istisnasız olarak çözümlemekle kalmıyor aynı zamanda da alınan bu hizmetin sürdürebilir olmasını sağlıyor.

İlgili Konular

Triger seti ne kadar sürede değişir?

Triger seti ne kadar sürede değişir?

Triger setinin ne kadar sürede değişmesi gerektiği sorusuna cevap vermeden önce, triger seti hakkında araç sahipleri ve kullanıcılarının bilmesi gereken bazı bilgilerden bahsetmek yerinde olacaktır.

Rehbere git

Motor Yağı Değişim Süresi

Motor yağı doğrudan aracınızın performansını etkileyecek şekilde motor içerisi temizliği ve soğutma fonksiyonlarını yerine getirmektedir. Aracınızın kalbi olan motor bölümünün randımanlı biçimde çalışması için motor yağı değişimi önerilen süreler içerisinde gerçekleştirilmelidir.

Rehbere git
Motor Yağı Değişim Süresi
Araç lastik tamiri nasıl yapılır?

Araç lastik tamiri nasıl yapılır?

Geçmişte lastik patlamasını yolda kalarak öğrenebiliyorken artık günümüzde üretilmiş yeni nesil teknolojiye sahip araçlar sayesinde, araç basıncının azaldığını veya söndüğünü sensörler sayesinde öğrenebiliyoruz.

Rehbere git

Eskimiş Bujiler Araçta Yetersiz Ateşleme Ve Tekleme Problemi Yaratır

Eskimiş bujiler, araçta ateşleme veya tekleme gibi problemlerin yaşanmasına sebep olmaktadır. Araçta oluşan bu gibi sorunlar düzeltilmediği takdirde aracın performansının gittikçe düşmesine ve fazla yakıt tüketmesine neden olmaktadır.

Rehbere git
Eskimiş Bujiler Araçta Yetersiz Ateşleme Ve Tekleme Problemi Yaratır