Kış Bakımı

Kış Bakımı

Kış mevsimi ve yarattığı koşullardan araçların etkilenmemesi adına, sürücülerin her zamankinden daha fazla özen göstermesi gerekir. Hem güvenli bir sürüş, hem de ileride oluşabilecek büyük masrafların önüne geçmek adına araç sahipleri kış bakımı konusunu ihmal etmemeli.

Düzenli olarak yapılan araç kış bakımı işlemi sayesinde sürücüler birçok olumsuz sonucun önüne geçmiş olur. Aracınızın hangi segmentte olduğu fark etmez; Mercedes marka aracı olan da oto kış bakımı yaptırmalıdır Toyota marka aracı olanda. Çünkü araç tasarımlarında farklılıklar görünse de temelde hepsinin çalışma prensibi aynıdır. Bu sayede aracınızın ömrü uzayacağı gibi olası yolda kalmaların da önüne geçilmiş olur.

Tam da bu noktada deneyimli uzman kadrosu, müşteri memnuniyeti odaklı vizyonu ve en yeni teknolojik alt yapıya sahip tesisiyle Akkaya Otomotiv Servisi sizlere, BMW markası da dahil olmak üzere diğer tüm modellerde profesyonel otomobil kış bakımı hizmeti vermektedir. 

Kışın Araçta Neler Kontrol Edilmelidir?

Araç sahiplerinin kışa hazırlanırken dikkat etmesi gereken birtakım unsurlar vardır. Bu unsurlar eksiksiz olarak yerine getirildiği taktirde kış mevsimi sürücüler için sorunsuz geçmesi muhtemeldir. Bunları ‘kışın araçta neler kontrol edilmelidir’ başlığı altında listeledik.

  • Lastiklerin diş derinliklerinin yağışlı ve buzlu zeminlere uygunluğu kontrol edilmeli ve kış lastiği takılmalıdır.
  • Antifriz koyulmalı, eğer var ise takviye yapılmalıdır.
  • Motor yağı kontrol edilmeli, mümkünse motor yağ filtresi değişimi veya triger kayışı değişimi gereklidir
  • Aynı şekilde hava, yakıt ve polen filtreleri de değiştirilmelidir.
  • Kış aylarında yağışlar yoğun olduğu için silecekler mutlaka kontrol edilmelidir.
Aracınız için tüm bu kontrollerin sağlanmasını ve diğer yapılması gerekenleri eksiksiz olarak yerine getirilmesini istiyorsanız, sektörünün öncü araç kış bakımı firması olan Akkaya Otomotiv ile güvenli sürüşün kapılarını arayabilirsiniz.

Kış Bakımı Neden Gereklidir?

Özellikle yaz ayların boğucu sıcağından çıkan ve kış aylarının dondurucu soğuklarına hazırlanan araçların adaptasyon sürecini hızlandırmak ve daha az sancılı kılmak için oto kış bakımı son derece önemlidir. Akkaya Otomotiv oto kış bakımı sayesinde araçların kış aylarında fazla zorlanmasının önüne geçildiğini bu sayede araç ömrünün de artırıldığını söylemek mümkündür.

İlgili Konular

Kusurlu Amortisör Muayeneden Geçer Mi?

Kusurlu Amortisör Muayeneden Geçer Mi?

Patlak Amortisör Nedir; Aracın süspansiyon sistemi, içerisinde helezon ve amortisör yayları bulunmaktadır. Darbenin etkisiyle enerji depolayarak depoladığı bu enerjiyi geri bırakan helezon yayın, yay sayısını kontrol altına almak ve aracın sekme sorunu ile karşılamasını önlemek amacıyla amortisör sistemi kullanılmaktadır. Amortisör sistemi, yağ ile çalışan bir basınç tüpüdür. Sistemde oluşan deformasyonlar sonucu, amortisör içerisinde bulunan yağın dışarı çıkması olayı halk arasında "patlak amortisör" olarak adlandırılmaktadır. Bu durum amortisörün performansını durdurma...

Rehbere git

Akü Kışın Donmaması İçin Ne Yapılır?

Kış mevsiminin ülkemizde sert ve çetin geçmesi, bu mevsimde araçlar için birçok sorunla karşı karışıya gelmektedir. Bunlardan biri belki de önemlisi sık yaşanan akü donmalarıdır.

Rehbere git
Akü Kışın Donmaması İçin Ne Yapılır?
Eskimiş Bujiler Araçta Yetersiz Ateşleme Ve Tekleme Problemi Yaratır

Eskimiş Bujiler Araçta Yetersiz Ateşleme Ve Tekleme Problemi Yaratır

Eskimiş bujiler, araçta ateşleme veya tekleme gibi problemlerin yaşanmasına sebep olmaktadır. Araçta oluşan bu gibi sorunlar düzeltilmediği takdirde aracın performansının gittikçe düşmesine ve fazla yakıt tüketmesine neden olmaktadır.

Rehbere git

Triger Kayışı Değişimi

Triger kayışı nedir; zamanlama kayışı olarak da bilinen triger kayışı, belirli periyotlarda değişmesi gereken ve motorun çalışmasını sağlayan en önemli parçalardan biridir. Sadece motorun performansı açısından değil, güvenliği açısından da kritik bir nokta olan triger kayışı, aracın önemli parçalarından biri olduğu için bakımı oldukça önemlidir.

Rehbere git
Triger Kayışı Değişimi