Aracınızdan Gelen Sese Kulan Verin

Aracınızdan Gelen Sese Kulan Verin

Sağlam ve sorunsuz bir aracı sesinden hemen anlamak mümkün olur. Rahatsız edici sesler ise araçlarda önemli bir arıza belirtisi olabilir. Kesik ya da sürekli olarak çıkan;
 
  • Vuruntu sesi
  • Sürtünme sesi 
  • Islık sesi
  • Uğultu sesi
İkaz edici bir durum olabilir. Olmaması gereken bir sesin çıkması önemli bir soruna işaret olabilir. Motor veya diğer akşamlardan gelen sesler bir arıza belirtisi olarak yorumlanabilir. Eğer kullanıcılar bir sorun görürlerse o zaman donanımlı bir servisin hizmeti kaçınılmaz olur
 
Vuruntu sesi geliyorsa önce bu sesin kaynağını tespit etmek ve sebebini bulmak önemli olacaktır. Araç çalışırken hangi vites ve hangi devir koşullarında bu sesin geldiğini bulmak gerekir. Siz bu konuda kendinizi uzman veya sorun giderici olarak görmüyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda uzman servis personeli ihtiyacı ortaya çıkacaktır.
 
Sürtünme sesi yine belirgin bir uyarı gibidir. Arızalı olan pek çok araçta bu tür sesler ortaya çıkar. Bu sesi duyarsanız onun ne kadar sürdüğü veya devamlı olup olmadığı çok önemlidir. Ses az ise arızayı devamlı ise çok daha büyük bir sorunu gösterebilir. Her şekilde bu tarz seslerin araçlar için ve sürücüler için çok mühim olduğu açıktır. Aracın motorunda büyük bir arıza oluşmaması için servisten yardım almak gerekir. Yapılan müdahale ile sesler kesilir ve araç düzenli şekilde çalışmaya başlar.
 

Aracınızdan Gelen Sese Kulan Verin

Araçlarda Islık Sesi Ve Sebepleri

Araçlarda Islık Sesi Ve Sebepleri

Islık sesi araçlarda en çok karşılaşılan sorun ve belirtiler arasındadır. Eğer bu ses çok kısa süre geliyor ve hemen kesiliyorsa araçta çok fazla büyütülecek bir problem yok demektir. Islık sesi uzun süre geliyorsa aracınıza mutlaka baktırmanız gerekir. Donanımı yüksek ve deneyimli elemanlardan oluşan servis desteği sizin en çok ihtiyacınız olan şeydir.
 
Uğultu sesi araçlarda insanların çok fazla şikâyet ettikleri konular arasında yer alır. Genelde bu sesler motor kaynaklı olarak yorumlanmaz genelde fan ve klima çalışmalarında uğultu dediğimiz sesler ortaya çıkar. Bu seslerin doğru tespit ve çalışmalarla giderilmesi gerekir. Araç bakımı esnasında ustalara bu konudaki sorunlar iletilmelidir. Genelde fan ve klima kontrolü ile bu seslerin kesilmesi söz konusu olur.
 
Aracından her türlü sese kulak veren insanlar daha bilinçlidir. Her bir sesin farklı bir arızaya işaret etmesi söz konusudur. Aracın daha büyük sorunlarla karşılaşmaması için uzman servisin bakım hizmetlerinden yararlanmak gerekir. Daha önce sesleri yorumlamış olan ustalar bu seslerin hangi arızaya işaret ettiğini çok iyi bilirler. Bu sayede arıza tespiti ve sonrasındaki tamir işlemleri kolayca halledilmiş olur. Sıradan bir sürüş esnasında veya araç çalışırken duyulan sesler, önemli bir arızanın başlangıcı olabilir. Sesi duyar duymaz tedbir almak gerekir.

 

Araçlarda Islık Sesi Ve Sebepleri